تدبیر برای ماندگاری ISMS در سازمان‌ها

سید محمدرضا میراسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس اظهار داشت: هم‌اکنون هر شرکتی که علاقه‌مند به فعالیت در زمینه خدمات نظام ISMS است، می‌تواند در هر زمان برای بررسی صلاحیت و ارسال مدارک اقدام کند.

مدیر کل خدمات ارزش افزوده سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: هم‌اکنون ۷ شرکت برای ارائه خدمات ISMS پروانه دریافت کرده‌اند (۶ شرکت برای مشاوره پیاده‌سازی و یک شرکت برای آموزش) و شرکت‌های جدیدی نیز در مرحله ارزیابی هستند.

وی ادامه داد: ارزیابی شرکت‌ها دارای دو مرحله ارزیابی فنی و معتبر بودن است.

 

*فعلا مجوز اپراتوری ISMS رایگان است

مدیر کل خدمات ارزش افزوده سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: در حال حاضر در این مقطع هزینه ای از شرکت‌های متقاضی برای ارائه پروانه اپراتوری ISMS گرفته نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آنالیزی از میزان فعال بودن شرکت‌هایی که قبلا مجوز گرفته‌اند، دارید که درصدد صدور مجوزهای جدید هستید، گفت: این پروانه‌ها در کمتر از ۳ ماه پیش صادر شده‌اند. از سوی دیگر واگذاری فعالیت‌ها در سازمان‌ها باید از طریق برگزاری مزایده باشد که شرکت‌های دارای پروانه هم اکنون وارد مناقصه‌ها شده‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین بر فعالیت‌شان نظارت و پایش داریم و یکی از وظایف نظام “نما” نیز همین نظارت و پایش شرکت‌های فعال در این حوزه است.

 

*ISOها ماندگار نشدند؛ تدبیر برای ماندگاری ISMS در سازمان‌ها

مدیر کل خدمات ارزش افزوده سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: ۶ شرکتی که هم اکنون برای ارائه خدمات پیاده‌سازی ISMS پروانه گرفته‌اند، باید مشاوره بدهند برای پیاده‌سازی نظام.

وی توضیح داد: تاکید ما بر ایجاد گروهی برای پیاده‌سازی نظام در سازمان‌ها است و در صورتی که تیم پیاده ساز با مشکل مواجه شد، از شرکت مشاور کمک می‌گیرد.

میر اسکندری تاکید کرد: هدف از این کار، ماندگاری نظام ISMS در سازمان‌ها است. زیرا معمولا در جایی که مشاور پیاده سازی نظام را انجام داده، نظام پایدار نمی‌ماند.

وی افزود: نمونه این اتفاق، در ساختار کنترلی ISO9000 بسیار دیده شد که مشاور کار را انجام داد و پس از رفتن مشاور، سازمان ۳ تا ۶ ماه بیشتر نتوانست ساختار ISO را حفظ کند.

وی گفت: بنا بر این اصرار داریم خود سازمان‌ها فرایند ISMS را اجرا کنند تا در سازمان ماندگار شود.

درباره مدیریت سایت

مدیریت لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار از دانشگاه فردوسی مشهد می باشد. و در حال حاضر در حوزه IT ، امنیت شبکه و تجارت الکترونیک مشغول بکار است. تمامی تلاش تیم سافت گیت کسب رضایت صددرصدی مشتریان می باشد.

بدون دیدگاه

پاسخ به این پست

None :P None :P