وجود شبنم تقلبی شایعه است

رئیس مجمع عالی واردات با بیان اینکه شایعه وجود بارکدهای تقلبی از خود واقعه بزرگ‌تر بود، گفت: برخی تصور می‌کنند به دلیل تحریم و مشکلات ارزی باید تمامی مبادی و فیلترهای ورود کالا به کشور را بازگذاشت.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین برخوردار گفت: برخی افراد تصور می‌کنند به دلیل مساله تحریم و مشکلات ارزی در کشور باید تمامی مبادی و فیلتر های ورود کالا به کشور را بازگذاشت تا به هر قیمتی حتی ورود کالای قاچاق ، بازار عرضه از کالا خالی نماند در حالی که این تلقی کاملا اشتباه است و شرایط را برای پیشبرد اهداف عاملان قاچاق و برهم زنندگان ثبات نرخ ارز فراهم می‌کند.
رئیس مجمع واردات افزود: افرادی که فرایند ورود گسترده کالای قاچاق را به کشور هدایت می‌کنند، افراد معمولی نیستند؛ بلکه افراد خاصی هستند که به صورت سازمان یافته هدایت قاچاق را در آن سوی مرزهای کشور در دست گرفته‌اند، ارز را از بازار آزاد تهیه می‌کنند و با ورود و فروش کالای قاچاق و تبدیل آن به ارز حجم عظیمی از ارز را که مطابق با آمار سال‌های گذشته بین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار است از کشور خارج می‌کنند.
وی در خصوص بروز برخی مقاومت‌ها از سوی فعالان اقتصادی نسبت به اجرای پروژه شبنم تصریح کرد: متاسفانه هنوز برخی از فعالان اقتصادی از مزایا و ابعاد و ثمرات اجرای این پروژه آگاه نیستند و نبود اطلاع رسانی کافی در راستای آگاهی مصرف کنندگان نسبت به کد دوبعدی و کارکرد آن نیز عاملی است که مانع پیشرفت همه جانبه این طرح شده است.
برخوردار با بیان اینکه متاسفانه برخی ضعف های این پروژه عمدا بزرگ نمایی شده تا از پیشرفت آن جلوگیری شود گفت: در برهه ای از اجرای این پروژه که کالاهای موجود در کف بازار کد گذاری می شد، شایعه وجود بارکد های ناهمخوان با کالای مدرج منتشر شد که از دو جهت این شایعه قابل بررسی است.
وی اظهار داشت: اول اینکه اساسا بارکد شبنم یک کد منحصر به فرد برای هر کالااست که وقتی خریدار بارکد را ارزیابی می کند به سادگی می تواند با اتصال به سامانه شبنم مطابقت آن با کالا را دریابد و در صورت همخوان نبودن کالا با کد دوبعدی وجود کالای تقلبی را اعلام کند تا بازرسان نسبت به این تخلف اقدام کنند.
برخوردار افزود: مساله دیگر اینکه با وجود انتشار وسیع این شایعه که در بازار کدهای ناهمخوان با کالا موجود است اما پیگیری های ما برای کشف این کدها به جایی نرسید و ما اثری از این بارکدهای تقلبی مشاهده نکردیم. در واقع شایعه این خبر مشهود تر از خود واقعه بود.
رئیس مجمع عالی واردات گفت: یکی دیگر از دلایلی که باعث شد برخی واردکنندگان نسبت به اجرای شبنم موضع منفی بگیرند ، همزمانی الزامی شدن اجرای شبنم برای برخی کالاها در اواخر سال ۹۰با بروز نوسانات نرخ ارز در کشور و همچنین بحث استاندارد سازی ۵ هزارو ۲۸ قلم کالا بود. وی گفت: این همزمانی منجر به بروز تنش در بازار و در پی آن مقاومت وارد کنندگان نسبت به این طرح شد.
برخوردار افزود: اطلاع رسانی فراگیر و همه جانبه درباره تمامی ابعاد اجرای این پروژه و همچنین ثمرات و برکات حاصل از اجرای آن منجر به پذیرش این طرح از سوی واردکنندگان رسمی و فعالان اقتصادی قانونی خواهد شد.
رییس مجمع عالی واردات ادامه داد: بازار بدون فرایند نظارت و بازرسی فضا را برای عاملان قاچاق که نمی خواهند زیر بار پرداخت ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه های گمرکی بروند باز خواهد کرد.
برخوردار کد دو بعدی شبنم را عامل موثری در مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی دانست و گفت : با اجرای این طرح علاوه بر اینکه بازار سامان یافته و امکان تشخیص کالای اصل از تقلبی فراهم می شود ، درآمد دولت مبنی بر عوارض ورود کالا به کشور نیز افزایش می یابد.

درباره مدیریت سایت

مدیریت لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار از دانشگاه فردوسی مشهد می باشد. و در حال حاضر در حوزه IT ، امنیت شبکه و تجارت الکترونیک مشغول بکار است. تمامی تلاش تیم سافت گیت کسب رضایت صددرصدی مشتریان می باشد.

بدون دیدگاه

پاسخ به این پست

None :P None :P