دوربین ۵۰ هزار مگاپیکسلی ساخته شد

مهر- مهندسان برق دانشگاه دوک و دانشگاه آریزونا با هماهنگ و منطبق کردن ۹۸ دوربین کوچک در یک دستگاه واحد، نمونه اولیه ای از دوربینی را ساخته اند که می تواند تصاویری با جزئیات بی سابقه تهیه کند.

شفافیت این دوربین پنج برابر بهتر از دید ۲۰/۲۰ انسان در یک میدان افقی ۱۲۰ درجه است.

این دوربین جدید توانایی تصویربرداری تا ۵۰ گیگاپیکسل داده را دارد، یعنی ۵۰ هزار مگاپیکسل.

برای مقایسه می توان گفت: اغلب دوربین های مورد استفاده می توانند تصاویری با شفافیت هشت تا ۴۰ مگاپیکسلی تهیه کنند. پیکسلها نقاط تکی داده هستند، هر چه تعداد پیکسل بیشتر باشد شفافیت تصویر نیز بیشتر می شود.

محققان معتقدند طی پنج سال آینده، همانطور که اجزای الکترونیکی دوربین ها کوچک تر و کاراتر می شوند، نسل بعدی دوربین های گیگاپیکسیلی نیز بیشتر در دسترس عموم قرار می گیرد.

این پروژه با حمایت سازمان تحقیقات پروژه های پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) در حال انجام است.

هر یک از این میکرودوربین ها اطلاعاتی را از یک منطقه خاص میدان دید تهیه می کنند.

یک پردازشگر رایانه ای، تمامی این اطلاعات را به یک تصویر واحد که دارای جزئیات بسیار است تبدیل می کند. به طور مثال این دوربین می تواند تصاویری تهیه کند که عکاسان قادر به دیدن آن نیستند اما وقتی تصویر گرفته شد می توانند تمام جزئیات را ببینند.

نمونه اولیه این دوربین یک مکعب دو و نیم فوتی با عمق ۲۰ اینچ است.

نکته جالب اینجاست که فقط حدود سه درصد این دوربین از اجزای اپتیکی ساخته شده و بقیه آن اجزای الکترونیکی و پردازشگرهایی است که برای مونتاژ اطلاعات جمع آوری شده استفاده می شود.

مهندسان این پروژه می گویند با انجام تحقیقات بیشتر برای کوچک سازی تجهیزات الکترونیکی و افزایش توانایی پردازش، این دوربین برای هر عکاسی قابل استفاده خواهد شد.

درباره مدیریت سایت

مدیریت لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار از دانشگاه فردوسی مشهد می باشد. و در حال حاضر در حوزه IT ، امنیت شبکه و تجارت الکترونیک مشغول بکار است. تمامی تلاش تیم سافت گیت کسب رضایت صددرصدی مشتریان می باشد.

بدون دیدگاه

پاسخ به این پست

None :P None :P